Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Постинг
31.12.2008 15:43 - Мюсюлманската Нова година
Автор: gastronom Категория: Хоби   
Прочетен: 3420 Коментари: 0 Гласове:
1



В Турция не украсяват коледно дърво, а в Босна празнуват Нова година три нощи

Новата година в мюсюлманския свят е свързана в най-голяма степен със семейството, тъй като там то е ценност, въздигната на пиедестал. Докато ние правим планове за пътуване в дните около Нова година, те - тъкмо обратното - се завръщат в родните си места, за да посрещнат идната година в строго семейна обстановка. Палестинецът Закария Фетиани, за когото България е втора родина, разказва за празника с единствената мисъл, че ще го прекара със семейството си.

Посрещам Нова година и Коледа семейно у дома и не обичам да ходя по заведения, казва Закария. На 1 януари задължително посещавам близки, роднини и приятели, за да си разменим пожелания за Новата година, добавя палестинецът.
Закария споделя, че се съобразява в голяма степен с нашите обичаи заради съпругата си Ева, която е българка.

Поради тази причина на Бъдни вечер у дома им се приготвят само постни ястия и украсяват коледна елха, под която поставят подаръците за всеки член от семейството. Закария, който е роден в най-стария град в света - Йерихон, на половин час път с кола от Йерусалим, разказва, че в родния град на Исус Христос - Витлеем, хората посрещат коледните и новогодишните празници с грандиозни веселби и карнавали. По тези места в палестинските територии около християнските празници се стичат много туристи.

Когато говори за новогодишната празнична нощ, туркинята Мине Мюген-Радойков също започва с факта, че тогава цялото семейство трябва да е заедно. За разлика от християнския свят, където семейството се събира в навечерието на Коледа - Бъдни вечер, и на самата Коледа, при нас цялата фамилия се събира на Нова година, разказва Мине. На празника се забавляваме много, играем карти и си намираме и други развлечения. Готвим много вкусни ястия, защото хубавата и вкусна храна е много важна част от празника, продължава Мине.

Турското семейство е консервативно и религиозно. Независимо дали си на 40 години, или си дете, ти трябва да си със семейството си. Аз съм от Чанаккале, но учих 4 години в университет в Анкара. 1 януари винаги е бил повод за мен да се прибера в родния си град и да бъда със семейството си”, споделя туркинята. По принцип не спазваме християнските обичаи. Например в нашия свят няма традиция да се украсява коледно дърво. Може би има семейства, които купуват елхи, за да зарадват децата си, но като цяло това е рядко срещана практика, изтъква Мине.

Надяваме се следващата година да е по-добра, да имаме повече късмет през нея, цялото семейство да е в добро здраве, това са в общи линии нещата, които си пожелаваме на този празник, казва туркинята. Лунният календар в Турция служи само за обозначаване на религиозни празници, иначе Турция е възприела световния календар, за да обозначава началото и края на астрономическата година, обяснява тя.

Босненецът Самир Прелджич, който от дълго време живее в България, словоохотливо се впуска да обяснява за новогодишната трапеза в Босна.Обичаите в Босна, включително и в приготвянето на празничната трапеза, не се различават особено от тези в България, разяснява Самир. Една от малките разлики е, че нямаме питка, а правим баница. Тя е по-скоро предястие и в нея няма пожелания под формата на късмети.

В Босна тя се нарича бурек, босненско национално ястие и задължително присъстващо за трапезата. Всъщност представлява баница с месо. Останалите гозби в по-голямата си част са местни - пилешко, агнешко, телешко месо, свинското не присъства, тъй като при нас не е прието. Искам да отбележа, че салатите при нас нямат такова значение както при вас, те се слагат, както се казва, само за цвят, смее се босненецът.

Салатата при нас не е предястие, а върви към основното ястие. Ракията например не се пие със салата както е тук, а задължително с месни мезета - луканки, пастърми и филета. Никога не може да видите един босненец да пие ракия със салата. В родината ми се пие основно сливова ракия, по-малко гроздова, а греяната не е характерно за Босна питие. Иначе на празничната трапеза от напитките освен ракия се поднасят вино и шампанско.

Капамата например, каквато се приготвя тук и в Македония, не присъства на масата в Босна. Ние приготвяме ястие в гърне, което много прилича на кавармата, нарича се босненски лонац. В него слагаме три-четири вида зеленчуци - картофи, чушка, морков, грах и поне три вида месо. В него задължително трябва да има телешко, но младо, агнешко и пилешко месо. В Босна е прието и много често на трапезата да се слага малка телешка глава, която първо се вари, а след това се пече. Този специалитет в Босна се сервира като предястие.

Има нещо, което малко хора го знаят. В Босна Нова година се празнува три вечери. Тъй като дълго време работех като музикант по заведенията, мога да ви уверя, че там се предлагат куверти за три вечери – 31 декември, 1 и 2 януари. 1 и 2 януари се празнуват така, както и 31 декември. Т. е. при нас купонът продължава с пълна сила три дни, ентусиазирано обяснява Самир.

Мария Манчева 


Кой, кога и къде посреща Нова година

1-ви януари - Християнска Нова година Чества се в: Европа, Русия, Сащ, Канада, Япония.

6-ти януари - Нова година в Италия Чества се в Италия, ако се намирате там на тази дата много внимавайте, защото имат традиция, която повелява на този ден да се изхвърлят стари и ненужни вече веще.

14-ти януари - Нова година по Григорианския календар Чества се в Гърция

 20-ти януари - 20 февруари - Будистка Нова година Чества се в: Виетнам, Сингапур, Тибет, Китай, Корея, Малайзия, Монголия

 21-ви март - Зароастрийска Нова година Чества се в: Пакистан, Афганистан, Иран, Азърбайджан.

22-ри март - Нова година в Индия


Краят на март - началото на април - Мюсюлманска Нова година Чества се във всички държави, чиито жители изповядват исляма.

13-15 -ти април - Будистка Нова година
Чества се в: Тайланд, Непал, Камбоджа, Шри Ланка, Лаос

22-ри юни - Древногръцка Нова година
Чества се в Гърция.

30 август - Древноегипетска Нова година
Чества се в Египет

1-ви септември - Нова година в Сирия Чества се в Сирия.

11-ти септември - Коптска Нова година Чества се в: Етиопия, Египет

Начало-средата на септември - Еврейска Нова година
Чества се в Израел

22-ри септември- Нова година във Франция Свързва се с Великата френска революция и с образуването на Република.

7-ми октомври - Хавайска Нова година
Чества се на Хаваите

15-ти октомври - Нова година в Непал
Чества се в Непал.

1-ви ноември - Келтска Нова година
Чества се в: Ирландия и Шотландия

18-ти ноември - Йеменска Нова година

Само eдна четвърт от света си честити на 1 януари

Милиони хора от всички краища на света ще се веселят тази вечер. Но само четвърт от човечеството пресмята летоброенето от раждането на нашия Спасител. И не толкова заради това, че останалите три четвърти вярват в други богове, а просто защото изчисляват летоброенето по лунния календар. Той се състои от 28 дни и лунните години не съвпадат със слънчевите, а изостават от тях. Всяка Нова година при тях е на различна дата. Като прибавим и това, че независимо от принципа на лунните месеци всеки народ има друга отправна точка на своето летоброене, разминаването става пълно. Mюсюлманите ще посрещнат Нова година - Новуз Байрам -  За тях тя ще бъде 1430 г. от Хиджрата - бягството на Мохамед от Мека в Медина (16 юли 622 г.) Това обаче не се отнася за иранците, които са запазили своя традиционен слънчев календар, при който Новата година се празнува в деня на пролетното равноденствие. На празничната трапеза има аквариум с жива декоративна рибка - символ на дълголетие, жизненост и младост. Всички присъстващи стискат в ръката си златна или сребърна монета, за да бъде по-здрава връзката със семейството и родния край. Будистката Нова година се нарича Тет.  Но и там всеки народ си има отделните обичаи. Виетнамците например вярват, че във всеки дом живее малък бог, който на Нова година се отправя към небето. Там той ще разкаже как се е държал всеки член на семейството. Този малък бог пътува на гърба на шаран. Затова в деня преди празника всяко семейство купува жив представител на този вид риби и го пуска обратно в реката. А каква ще бъде годината, зависи от характера и късмета на първия влязъл в дома човек. Което си е досущ като нашия игнажденски полазник. В Монголия новата година замества рождения ден за всички жители. Тя се нарича Цатаан Сар и се празнува три дни. Обредно ястие са бозите - пирожки с овнешка кайма. Който мъж не успее да изяде поне 10, се смята за сексуално слаб. А броят на изпитите чашки с водка трябва да бъде нечетен. На китайски Нова година се нарича Юан Тан, и тази година тя ще мине под знака на Петела. Като всеки празник в Поднебесната империя той е немислим без цветни фенери и непрекъснатите фойерверки. Китайците вярват, че по пътя си Новата година е преследвана от злите духове, и затова ги гонят с всички възможни пиротехнически изобретения. А за да не влязат демоните в домовете, прозорците се облепват с хартия.
Тибетците наричат Новата година Ласар. Там освежават боята на статуите на боговете в храмовете. За да остане пък лошото в отиващата си година, всички задължително се подстригват.



Тагове:   нова,   мюсюлманската,


Гласувай:
1



Следващ постинг
Предишен постинг

Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: gastronom
Категория: Рецепти
Прочетен: 2378384
Постинги: 392
Коментари: 457
Гласове: 11348